Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

Prąd to nasza specjalność

offlineelektroblog blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
160 odwiedzin | wpisów: 0, komentarzy: 0, artykułów: 1,

Najlepsza instalacja alarmowa do domu - czyli jaka

autor: elektroblog blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Instalacja alarmowa to specjalny system zabezpieczeń, którego zadaniem jest ochrona naszego domu. Nie tylko odstrasza włamywaczy wydając głośne dźwięki i mrugając światłem, ale może też automatycznie wezwać firmę monitorującą nasz dobytek. Niestety pies czy nawet czujne oko sąsiada nie jest gwarancją spokoju podczas wakacyjnego wyjazdu. Złodzieje zwykle opracowują sobie plan i tak, jak to miało miejsce w komedii z Kevinem - dokładnie wiedzą kiedy uderzyć. Ale instalacja alarmowa to nie tylko system antywłamaniowy, może też chronić przed pożarem czy ulatniającym się gazem. 


Czym jest system alarmowy?

To system składający się z kilku rozmieszczonych w różnych miejscach czujek, centrali alarmowej, manipulatora i sygnalizatora. Czujki wyłapują obecność niechcianego intruza, dymu czy gazu. Następnie sygnał trafia do centrali, która niezwłocznie uruchamia alarm oraz przekazuje informację firmie monitorującej. 

Czujka - to ona pierwsza reaguje

Czujki wykrywają niebezpieczeństwo jako pierwsze i to one alarmują o istniejącym zagrożeniu, dlatego można powiedzieć, że są najważniejszym elementem instalacji alarmowej. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się pasywne czujki podczerwieni lub czujki dualne. Rzadziej montuje się urządzenia mikrofalowe, ultradźwiękowe czy czujki zbicia szyb. 

Czujnik ruchu

Pasywne czujki podczerwieni (PIR) -  są detektorami ruchu, i mają za zadanie wychwycić ruch obiektu o temperaturze wyższej niż otoczenie. A więc w przypadku kiedy w polu jej działania pojawi się człowiek natychmiast włączy się alarm. Podczas instalacji należy pamiętać o tym, że czujka nie może być wystawiona na bezpośrednie ani pośrednie działanie promieni słonecznych. Nie należy też montować czujek w bliskiej odległości źródeł emitujących ciepło, szczególnie gdy występują tam nagłe zmiany temperatur. Niestety urządzenia o słabszej jakości reagują również na zwierzęta, które znajdą się w polu ich działania, przez co alarm włącza się niemal za każdym razem kiedy przebiegnie obok niej pies, kot albo kuna. Problemu można uniknąć stosując “mądrzejsze” czujki ruchu, które na podstawie rozmiaru, kształtu, wagi a nawet szybkości poruszania się rozpoznają stworzenie nie uruchamiając alarmu. Niestety w przypadku posiadania dużego psa zastosowanie pasywnej czujki jest niemożliwa, chyba, że pies jest zamknięty w pomieszczeniu czy innym miejscu bez instalacji. 

Czujki dualne - to urządzenie składające się z dwóch różnych czujek montowanych w jednej obudowie. Takie rozwiązanie ma na celu eliminowanie fałszywych alarmów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej skuteczności. Jeżeli czujka ruchu zareaguje na wzrost temperatury, a druga z nich nie potwierdzi zagrożenia alarm nie zostanie uruchomiony. 

Czujki mikrofalowe - działają podobnie jak czujki podczerwieni, ale mają zdecydowanie większy zasięg i można je montować w miejscach mało widocznych. Czujka tego typu wyposażona jest w nadajnik i odbiornik i działa na zasadzie radaru wysyłając mikrofale, które odbijają się od obiektu i wracają do urządzenia. Podczas montażu należy pamiętać, że czujka wychwytuje również ruch za szybą czy cienką ścianką działową. 

Centrala Alarmowa - mózg całego systemu

Centrala alarmowa jest mózgiem całego systemu. To do niej trafiają wszystkie informacje zebrane z innych urządzeń. To centrala decyduje jakie środki ochronne zastosować włączając alarm dźwiękowy, świetlny czy informując firmę monitorującą o włamaniu. Nowoczesne centrale pozwalają również na programowanie, które umożliwia selektywne sterowanie czujnikami, czy dostosowanie rodzaju alarmu do określonego zagrożenia za pomocą manipulatora. Należy pamiętać, że centrala alarmowa to newralgiczne urządzenie, dlatego musi być zlokalizowane w niedostępnym miejscu. Inaczej włamywacz może je w łatwy sposób odciąć od systemu od reszty systemu, uniemożliwiając tym samym możliwość włączenia alarmu. 

Sygnalizator alarmowy 

Sygnalizator jest jednym z elementów instalacji alarmowej, to on sygnalizuje o włamaniu, pożarze czy ulatniającym się gazie. Sygnalizatory dzielimy ze względu na sposób alarmowania: 

- akustyczne - wytwarza głośny sygnał dźwiękowy mający na celu zaalarmowanie oraz odstraszenie intruza,

- optyczne - polega na miganiu żarówki, lampy błyskowej lub diod LED,

- akustyczno-optyczne - używają do odstraszenia jednocześnie sygnału dźwiękowego i optycznego,

oraz lokalizację:

- zewnętrzne - są to zwykle blaszane lub plastikowe pudełka zamontowane na zewnątrz w środku których zamieszczone są przetworniki odpowiedzialne za modulowanie sygnału dźwiękowego. Wiele sygnalizatorów wewnętrznych ma również wbudowany styk antysabotażowy, który włącza alarm w momencie kiedy ktoś próbuje zdjąć czy odchylić obudowę. 

- wewnętrzne - to niewielkie pudełka z jednym lub dwoma przetwornikami montowane wewnątrz.

Rodzaje instalacji alarmowych

Instalacje alarmowe możemy podzielić na dwa rodzaje: przewodowe i bezprzewodowe. Pod względem funkcjonalności oba te rozwiązania w zasadzie się od siebie nie różnią. Oferują takie same rodzaje alarmów i sposoby reagowania. Często są identyczne pod względem programowania i sposobu sygnalizowania. Największą różnicą jest sposób instalacji. Systemy bezprzewodowe są wygodne dla istniejących już wykończonych domów, bo ich instalacja nie wymaga kucia w ścianach. Alarmowe instalacje przewodowe lub hybrydowe są trwałe i nie wymagają częstej konserwacji, ale należy je zaplanować jeszcze przed tynkowaniem lub w czasie remontu. Wtedy kable będzie można bez problemu poprowadzić w ścianie. 

Alarm przewodowy 

Instalację przewodową zaleca się dla średnich i dużych budynków o przeznaczeniu komercyjnym, biurowym czy fabrycznym, gdyż przy dużych odległościach system będzie skuteczniejszy i łatwiejszy w instalacji. System przewodowy jest też bardziej atrakcyjny z ekonomicznego punktu widzenia, dlatego, że nie wymaga częstej konserwacji, wymiany baterii, również podzespoły są tańsze niż w urządzeniach bezprzewodowych. Istnieje bardzo duża liczba zintegrowanych sygnalizatorów, a funkcja hybrydowa umożliwia podłączenie elementów bezprzewodowych do istniejącego systemu. Instalacja przewodowa dzięki wyłącznej drodze transmisji jest odporna na zakłócenia. 

Instalacja przewodowa

Alarm bezprzewodowy

Instalacje bezprzewodowe będą skuteczne w małych i dużych domach prywatnych, ale też w niewielkich i średnich lokalach handlowo - usługowych. Ogromną zaletą systemu bezprzewodowego jest jego niska inwazyjność podczas instalacji, co pozwala uniknąć kucia w ścianach i prowadzenia przewodów. Dlatego tego typu rozwiązanie zaleca się szczególnie dla domów, które są wykończone. Dodatkowo system bezprzewodowy można zastosować w trudno dostępnych miejscach, gdzie poprowadzenie przewodów jest niemożliwe. Instalacje tego typu cechuje wysoka elastyczność na dodatkowe rozszerzenia. Jest szybka i stosunkowo łatwa w instalacji oraz integracji z innymi podzespołami. Dodatkowym atutem jest możliwość demontażu w przypadku przeprowadzki.

http://www.zre.malopolska.pl/pl/26/instalacje-niskopradowe-teletechniczne-alarmowe-przeciwpozarowe Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:49614
Liczba wpisów:206857
Liczba komentarzy:874376
Liczba zdjęć:764698
Użytkownicy online:441